25-LECIA WOLNOŚCI

PROJEKTY MULTIMEDIALNE > UROCZYSTOŚCI PAŃSTWOWE Z OKAZJI ROCZNICY 25-LECIA WOLNOŚCI

UROCZYSTOŚCI PAŃSTWOWE Z OKAZJI ROCZNICY 25-LECIA WOLNOŚCI


 

Uroczystości państwowe na Placu Zamkowym z okazji rocznicy 25-lecia Wolności (4 czerwca 2014) – główne obchody na Placu Zamkowym w Warszawie odbyły się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Wśród zaproszonych gości byli m.in.:
– prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama,
– para królewska z Belgii Król Filip i królowa Matylda,
wielki książę Luksemburga Henryk,
– brytyjski książę Edward,
– prezydenci: Francji, Niemiec, Czech, Słowacji, Wegier, Łotwy, Rumunii, prezydent elekt Ukrainy,
a także premier Donald Tusk, ministrowie jego rządu, marszałkowie Sejmu i Senatu Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz, duża grupa posłów i senatorów, rektorzy uczelni wyższych, przedstawiciele duchowieństwa oraz b. prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski.
Gości powitała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Przemówienia wygłosili Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama.
Na koniec uroczystości laureat Grammy Włodek Pawlik z zespołem oraz orkiestrą Sinfonią Varsovia i Polskim Chórem Kameralnym Schola Cantorum Gedanensis wykonał suitę „Wolność”. Podczas tego premierowego wykonania utworu na scenę wkroczyła młodzież ubrana w białe stroje z czerwonymi, okolicznościowymi napisami. Młodzi ułożyli duże klocki z napisem „25 lat wolności” w kilku językach. Podobny napis, też w wielu językach, ukazał się też na telebimie za sceną. Po wykonaniu utworu nad Warszawą przeleciało kilka myśliwców F-16 – producent i reżyser wydarzenia 2014